Kontakt

Mituapi - Kocyki Minky, ubranka dla dzieci

mailbiuro@mituapi.pl

telefontel. 665-652-217

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Dlaczego tak ważna jest ochrona główki niemowlaka? Cz. 1

O czym warto pamiętać podczas trzymania noworodka?

W pierwszych tygodniach życia noworodek wydaje nam się kruchy i bezbronny. Czasami boimy się wręcz podnieść go na ręce, aby nie wyrządzić mu żadnej krzywdy. Tymczasem nie musi to od razu wiązać się z taką przesadą – jednak bardzo ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność w przypadku główki niemowlaka, która jest proporcjonalnie duża w stosunku do jego tułowia, z kolei szyja – bardzo delikatna i słaba.

Noworodek jest zbyt słaby, by trzymać główkę sam

Przede wszystkim podtrzymuj główkę noworodka, gdyż ten jest jeszcze zbyt słaby, aby móc ją utrzymać uniesioną do góry. Ponadto główka noworodka jest proporcjonalnie cięższa w stosunku do jego ciała, w porównaniu do osoby dorosłej. Pamiętaj, że zanim maleństwo przyszło na świat, przez okres dziewięciu miesięcy unosiło się w wodach płodowych swojej mamy, gdzie całe ciało wydaje się znacznie lżejsze. Dlatego też jego szkielet nie jest jeszcze taki twardy i łatwo ulega urazom – ponieważ znajdował się dotychczas w innym środowisku, gdzie dopiero zaczynał się kształtować. Nie zdążył się jednak wzmocnić. Także mięśnie noworodka, chociaż poruszały się w łonie matki, są jeszcze zbyt słabe na samodzielne funkcjonowanie w nowym środowisku. Wszystkie te czynniki sprawiają, że dziecku ciężko jest utrzymać główkę w stabilnej pozycji i bez pomocy dorosłego odchyla ją ono do przodu lub do tyłu. Dopiero po upływie kilku tygodni od narodzin, mięśnie i kości noworodka wzmocnią się na tyle, że będzie on w stanie utrzymywać główkę samodzielnie – następuje to zazwyczaj w okresie pomiędzy 3 a 4 miesiącem życia.

Dlatego też w pierwszych tygodniach po narodzinach maluszka powinnaś podtrzymywać jego głowę, kiedy podnosisz do z łóżeczka, bierzesz na ręce, myjesz czy nawet kołyszesz.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl